Terapia par
Terapia par nazywana jest także psychoterapią małżeństw i skierowana jest do wszystkich osób będących w związkach, które przeżywają kryzys lub chcą popracować nad lepszą relacją.
Terapia małżeńska to cykl spotkań z doświadczonym psychologiem, który pozwala na poznanie, jak własne przekonania i schematy oddziałują na wzajemną relację. Ponieważ spotkania odbywają się na neutralnym gruncie, jakim jest gabinet psychologiczny, rozmowa pozwala zrozumieć uczucia drugiej strony. Psycholog lub psychoterapeuta pomaga parze znaleźć przyczynę konfliktu i analizuje oczekiwania oraz postępowanie obu stron. Daje to także możliwość wyrażenia własnych granic, potrzeb, emocji oraz odkrywania i zaznaczenia tego, co wspólne, a co odrębne.
Bardzo często okazuje się, że dzięki terapii par związek się zacieśnia. Rozpoznane zostają wzorce wyniesione z domu rodzinnego lub wygórowane oczekiwania, przyćmione przez codzienność. Czasami problemy w związku mają swoje źródło w nerwicy lub depresji jednego z partnerów. Terapia pomaga także przepracować radzenie sobie ze stresem i sytuacje trudne.
Czas trwania terapii małżeńskiej uzależniony jest od zaangażowania się obu stron związku w pracę z psychologiem. Jednak najczęściej już po kilku spotkaniach partnerzy dostrzegają zmianę w swojej relacji.
Kto powinien zgłosić się na terapię par?
Kłótnie w związku, rozdrażnienie zachowaniem partnera oraz stałe poczucie pretensji są głównymi powodami, dla których warto odwiedzić gabinet psychologiczny i zapisać się na terapię par.
Innymi powodami, dla których warto zgłosić się na terapię małżeńską, są między innymi:
- problemy w komunikacji między partnerami,
- drastyczna zmiana we wspólnym życiu – na przykład przeprowadzka za granicę, bankructwo, żałoba,
- narodziny dziecka i ochłodzenie relacji między partnerami,
- poczucie niedoceniania w związku,
- zdrada partnera.
Podczas psychoterapii para dostaje możliwość zbadania tych rejonów w otoczeniu atmosfery szacunku oraz wzajemnego słuchania. Praca w relacji z terapeutą owocuje możliwością odkrycia a następnie nazwania własnego funkcjonowania, będącego pierwszym etapem rozpoczęcia właściwego procesu terapeutycznego. Warto zaznaczyć, że psychoterapeuta nie jest arbitrem pomiędzy dwoma stronami. W żadnym wypadku nie ocenia tego kto ma rację ani nie wyznacza jaką moralnością dany partner lub oboje powinni się kierować. To towarzysz Waszych poszukiwań, bieżąco moderujący Waszą komunikację, który udziela informacji zwrotnych mających na celu poszerzenie świadomości dotyczącej własnej metody komunikacji między Wami.
Czy warto uczęszczać do poradni małżeńskiej?
Poradnie małżeńskie w Gliwicach zyskują obecnie na zaufaniu i zainteresowaniu. Dzisiaj coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że szansą dla ich związku może się okazać terapia partnerska pod okiem doświadczonego psychoterapeuty.
Trzeba też wiedzieć, że takie miejsca są nieraz wskazywane parom przez sąd, na drodze mediacji, jako ratunek przed rozwodem. Krótko mówiąc – nie jest wstydem korzystanie z profesjonalnej pomocy, a terapia par staje się coraz powszechniejsza. Szczególnie gdy mamy nadzieję na to, że przyniesie ona dobre owoce, angażujemy się w nią i walczymy do końca o związek. Często w tej walce chodzi też o odnalezienie siebie, a terapia małżeńska jest wielowątkowa i dotyka różnych sfer życia.
W naszej poradni małżeńskiej w Gliwicach z zaangażowaniem, ale też dyskrecją podchodzimy do problemów osób uczestniczących w terapii. Celem jest zarówno wsparcie indywidualne każdego uczestnika, jak również skupienie się na sprawach trapiących związek.
Terapia małżeńska – Katowice i okolice
Niektórzy uczestnicy terapii partnerskiej obawiają się, jaką postawę przyjmie psychoterapeuta. Spieszymy zapewnić, że nie jest to osoba występują w roli arbitra ani tym bardziej sędziego. Prowadzi on jedynie całe spotkanie, zadając trafne pytania, zachęcając do otworzenia się, lecz nie w nachalny sposób. Istotne jest to, aby dopasował tempo i rodzaj spotkań do każdego z uczestników, aby potrafił dotrzeć do nich w sposób indywidualny, a potem z szerszej perspektywy spojrzał na wyzwania, z jakimi się mierzą.
Terapia par to czasem ostatni ratunek dla związku, a innym razem sposób na zbliżenie się do siebie, odkrycie na nowo, zmienienie, udoskonalenie relacji. To nauka siebie na nowo, zwłaszcza po narodzeniu dzieci, zdradzie czy innych istotnych wydarzeniach. Dlatego każda terapia małżeńska jest inna, a w naszej poradni jej przebieg, intensywność są indywidualnie dopasowywane do potrzeb uczestników.
Pierwsza wizyta ma na celu wstępne zapoznanie się, dlatego zanim podejmiesz z partnerem decyzję o rozpoczęciu terapii par, przekonasz się wstępnie, czy jest to metoda dobra dla Ciebie i Twojego związku.