Radzenie sobie ze stresem - Leczenie stresu Katowice Gliwice
Radzenie sobie ze stresem pozwala zachować wysoką jakość samopoczucia i dobre zdrowie w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych. Na takie zdarzenia nie można się przygotować, ale w czasie sesji w gabinecie psychologicznym można dotrzeć do przyczyn problemu, zrozumieć ich naturę i wypracować odpowiednie metody postępowania.
Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem może doprowadzić do depresji, nerwicy lub wymagających specjalistycznego leczenia stanów lękowych.
Terapia odbywa się w trybie indywidualnym, jest w całości poświęcona pacjentowi i jego problemom. W ten sposób psychoterapeuta zbiera wywiad, rozpoznaje rzeczywiste problemy, a następnie ustala cel terapii i nurt psychoterapii, której będzie poddawany pacjent.
W czasie spotkań wypracowana zostaję identyfikacja negatywnych myśli i zachowań. Konsultacje z psychologiem mogą być także pomocne w uzyskaniu informacji na temat dalszego leczenia – czasami niezbędne okazują się wizyty u neurologa.
Jak sytuacje trudne mogą wpływać na życie?
Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem w czasie trudnych sytuacji może prowadzić do nawracających dolegliwości fizycznych i schorzeń somatycznych. Bez dotarcia do przyczyn problemu i zrozumienia jego natury, ciało może wysyłać następujące objawy fizyczne:
- swędzenie, wysypka lub egzema,
- bolesność lub odrętwienie części ciała,
- uporczywe bóle głowy,
- częstomocz,
- problemy trawienne.
Ponieważ zaburzenia mają podłoże psychologiczne, leczenie farmakologiczne jest długie i nie przynosi skutku, co stanowi kolejne źródło stresu dla pacjenta.
Gdy radzenie sobie ze stresem jest trudne lub niemożliwe
Stres jest częścią życia każdego z nas, jednak gdy jest on długotrwały i przewlekły, może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie leczyć stres i zapobiegać jego negatywnym skutkom.
Pierwszym krokiem w leczeniu stresu jest zrozumienie, że istnieje wiele różnych metod terapeutycznych, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Niektórzy próbują ćwiczeń fizycznych, a inni medytacji, jednak finalnie rzadko kiedy to wystarcza. Dlaczego? Bo w wielu przypadkach problem tkwi głębiej i wymaga trafnego rozpoznania. Zdiagnozowanie, a potem leczenie stresu w Katowicach, Gliwicach to ważny krok na drodze do odzyskania równowagi.
Leczenie stresu – terapia behawioralna i wsparcie psychologa
Terapia behawioralna jest kolejną metodą, która może pomóc w leczeniu stresu. W ramach spotkań z psychoterapeutą, pacjent uczy się identyfikowania myśli i nawyków oraz zmieniania ich. Często wszystko sprowadza się do odszukania przyczyny, powodu, dla którego nasze reakcje na stres są wyolbrzymione, nieadekwatne do występującego zagrożenia czy okoliczności.
Rozpoznawanie sytuacji stresowej, przewidywanie swoich reakcji i kontrolowanie ich to coś, co może wynieść pacjent z takich spotkań. Poprawa umiejętności komunikowania się, wyciszania, dystansowania – to bardzo cenne umiejętności, narzędzia pozytywnie wpływające na różne aspekty życia.
Stres – leczenie w Katowicach
Nie jest prawdą to, że z zaburzeniami o podłożu nerwowym trzeba radzić sobie samodzielnie.
Dzisiaj, wraz z rozwojem psychologii, świadomości na temat tego, jak może pomóc nam psychoterapia, coraz więcej osób szuka profesjonalnego wsparcia w radzeniu sobie ze stresem. Zwłaszcza, gdy samodzielne próby, postanowienia do tej pory okazywały się nieskuteczne. Motywem do zmian jest zawsze rodzina i przyjaciele, praca. Okazuje się bowiem, że niekontrolowana nerwowość może prowadzić do zaburzeń w relacjach międzyludzkich czy negatywnie wpływać na sytuację zawodową.