Jak rozpoznać depresję?
Depresja od dłuższego czasu przestaje być tematem tabu, co pozwala chorym uzyskać skuteczną pomoc. Coraz częściej ludzie przyznają się, że na nią cierpią i udaje się ich dzięki temu uratować.
Prawidłowa diagnoza
Prawidłowo zdiagnozowany problem to podstawa, ponieważ wtedy można podjąć odpowiednie działania. Ocena występowania depresji powinna pozostać po stronie psychologa. Warto jednak udać się do niego przy występowaniu kilku bardziej typowych symptomów. Nie należy jednak samodzielnie dokonywać diagnozy, która może być mylna, szczególnie jeśli jest to osoba bliska. Nieodpowiednie ukierunkowanie lub bagatelizowanie problemu prowadzi do tragicznych w skutkach konsekwencji. Warto podejmować stosowne kroki, ku wyjściu z tego stanu. Należy wykorzystywać pomoc specjalistów w leczeniu depresji.
Objawy depresji
Depresja często jest wynikiem załamania po stracie bliskiej osoby lub pracy. Niekiedy jednak podłoże jest nieco inne, co okazuje się, gdy udamy się do specjalisty, odwiedzając np. Gabinet psychologiczny „Centrum Psychologiczne” – psycholog i coach Danuta Dercz z Gliwic. Osoba cierpiąca na ten stan nie odczuwa chęci praktycznie do niczego i nic co robi, nie cieszy. Nie chodzi do pracy, nie spotyka się ze znajomymi i nawet nie wychodzi z domu. Ogarnia ją poczucie beznadziejności i bezsilności, co przejawia m.in. poprzez płaczliwość i nieustanny smutek. Chory zaniedbuje obowiązki i drastycznie zmniejsza swoją aktywność. Występują także zmiany w spożywaniu pokarmów, niekiedy jest to zwiększenie, a czasem zmniejszenie ilości jedzenia. Często bywa nieobecny i zdekoncentrowany, ma też problemy z zapamiętywaniem. Odczuwa nieustanne zmęczenie oraz bóle (głowy, klatki piersiowej). Depresji towarzyszą silne napięcie wewnętrzne (podniecenie, lęki, niepokój) oraz niska samoocena. Ważne jest jednak to, że depresja jest stanem długotrwale się utrzymującym. Skrajnym przejawem tej choroby są nawet myśli samobójcze, nierzadko prowadzące do zachowań suicydalnych.